16.05.2011

Sprawiedliwy handel?

Mówiąc o sprawiedliwym handlu myślimy tylko o krajch trzeciego świata.


Czasem wydaje mi się, że kupowanie czekolady, kawy czy innych produktów z takim znakiem to tylko uspokojenie własnego sumienia. Ja chcę pójść o krok dalej. Trzeba żądać sprawiedliwego handlu dla każdego z nas, dla wszystkich drobnych firm i rolników z tzw. bogatych krajów. Mamy siłę by to zmienić. Nasze pieniądze i dokonywane wybory mają taką siłę.

Dla mnie problem nie ogranicza się tylko do krajów na drugiej półkuli. Obecnie naszym światem rządzą korporacje. Czy nam się podoba to czy nie. W krajach bogatej północy zmieniła się już struktura wytwórstwa, handlu, rolnictwa. Firmy małe, produkujące na niewielkie, lokalne rynki nie są w stanie przetrwać. Większość z nas robiąc zakupy wybiera duże sklepy, znane, międzynarodowe marki. Niewielkie rodzinne interesy nie mogą utrzymać się bo nie są wpuszczane do wielkich sklepów, nie stoi za nimi wielka kasa na reklamę. Dotyczy to wszelkich produktów i artykułów żywnościowych.


Korporacje w obecnych czasach są w stanie wykorzystać nawet samą ideę "sprawiedliwego handlu". Polecam intrygujący film od czasu do czasu puszczany na KUCHNIA.TV.

"Czy sprawiedliwy handel jest sprawiedliwy?" 

Można przecież realizować takie idee lokalnie, stwóżmy szanse małym producentom, prowadzącym rodzinne biznesy. Nie każdy przecież musi mieć ochotę stać się wielką firmą. Małe kilkuosobowe przedsiębiorstwa też są potrzebne. Nie dajmy się wtłoczyć w korporacyjne mrowiska.

Ostatnio zostały zamknięte moje ulubione, fantastyczne sklepiki oferujące biżuterię, ubrania wytwarzane przez małych rzemieślników lub artystów, bo klienci odpłynęli do Centrów Handlowych po koraliki w przysłowiowej cenie 5 zł.
Pewnie wokół Was też jest sporo takich miejsc - kawiarni, sklepików, drobnych producentów. 
W Polsce też nie ma sprawiedliwego handlu. Jest u nas bardzo wielu artystów, rzemieślników, którzy nie mają z czego żyć, bo ich prace przegrywają z masową produkcją z Azji.
Sprawiedliwy handel można zacząć od własnego podwórka.

Jestem ZA sprawiedliwym handlem dla wszystkich - tych z południa i północy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz